Trio Lumine - unga stjärntrion Alva Holm, Ami-Louise Johnsson och Josef Alin

- 6 juli 2025
- 12.00 - 13.00
- Strandbaden, Visit Örestrand, Strömstadsgatan 4
Lunchkonsert med servering - Musik i Kullabygden
Trio Lumine är en nybildad stråktrio bestående av Alva Holm (violin), Ami-Louise Johnsson (viola) och Josef Alin (cello). De har musicerat tillsammans i olika konstellationer under flera år, men strålar nu samman för att utforska den spännande repertoaren för stråktrio.
Alva Holm har sedan Solistpriset 2022 framträtt som solist med bland annat Sveriges Radios Symfoniorkester, Kungliga Filharmonikerna och Copenhagen Philharmonic. Ami-Louise Johnsson är pristagare i Lionel Tertis International Viola Competition 2025, och deltagit i prestigefyllda festivaler och masterclasses som Verbier Festival Academy, Yellow Barn och IMS Prussia Cove. Josef Alin, med lokal anknytning till Arild, har en mycket aktiv frilanskarriär och anlitas ofta som gästande solocellist och kammarmusiker.
Program:
Zoltan Kodaly: Intermezzo för stråktrio
Hans Krasa: Tanec (dans) för stråktrio
Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento i Ess-dur
Konserten är en del i festivalen Musik i Kullabygden https://www.musikikullabygd.se/ Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Ordinarie 200 kr, Ungdom/studerande 100 kr
Biljetter säljs på ticketco.se https://musikikullabygd.ticketco.events/se/sv/e/trio_lumine__ung_stjarntrio_lunchkonsert_med_servering Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Lunch efter konserten kan bokas som tillval vid biljettköp.
Resterande platser säljs 45 minuter före konserten vid konsertlokalen. Har man inte möjlighet att köpa biljetter på webben kan Höganäs bokhandel hjälpa till med förköp.