Hållbarhet, resultat och framtida investeringar i fokus för kommunstyrelsen
Kommunstyrelsen behandlade flera strategiskt viktiga ärenden med betydelse för Höganäs långsiktiga utveckling.
Hållbarhetsprogram för 2026–2035
Kommunstyrelsen behandlade förslaget till hållbarhetsprogram för Höganäs kommun under åren 2026–2035. Programmet anger inriktning och gemensamma mål för kommunens långsiktiga arbete med ekologisk, social och ekonomisk hållbarhet. Det ska fungera som ett styrande dokument för nämnder, styrelser, förvaltningar och bolag.
Programmet gäller hela kommunkoncernen, där utvecklings- och hållbarhetsavdelningen har en samordnande roll. Resultaten ska årligen redovisas till kommunfullmäktige, som har ett övergripande ansvar för uppföljningen.
Programmet är kopplat till både Agenda 2030 och till översiktsplanen och andra kommunala planer. Det ska också fungera som stöd i budget- och verksamhetsplanering.
Kommunstyrelsen beslutade att föreslå kommunfullmäktiga att anta hållbarhetsprogrammet med vissa småändringar.
Årsredovisningar 2025 för kommunstyrelsens förvaltningar
Samtliga av kommunstyrelsens förvaltningar, exklusive kultur- och fritidsnämnden, har upprättat förslag till bokslut för 2025.
Kommunledningskontoret redovisar ett resultat i princip i nivå med budget, med ett mindre överskott. Bland årets tydliga händelser finns köpeavtal för Hamnhotellet, avsiktsförklaring med Film i Skåne och fokus på AI och effektivisering.
Samhällsbyggnadsförvaltningen redovisar ett resultat som är bättre än budget. På projektsidan nämns bland annat Lilla Höganäs, soldäck i hamnen, ny badbrygga på Kvickbadet, ombyggnad av Vasagatan till torg vid kulturhuset och bullervall vid Gamla Lerberget.
Kommunstyrelsen beslutade att godkänna årsredovisningarna.
Ny beredningsgrupp för Nymbergs stiftelse
Kommunstyrelsen beslutade utse en beredningsgrupp som under 2026 förbereder beslut om hur avkastningen från G.W. Nymbergs stiftelse för Höganäs stad ska användas. Enligt riktlinjerna ska kommunen varje år utse en tjänstemannagrupp med relevant kompetens, bland annat inom samhällsbyggnad, kultur, arkitektur, miljö och ekonomi.
Förslaget är att kultur- och fritidschefen, stadsarkitekten, kommunchefen och stiftelsesamordnaren ingår i gruppen fram till kommunstyrelsens första sammanträde 2027. Kultur- och fritidschefen föreslås också bli sammankallande, och ansvarig controller föreslås utses till stiftelsesamordnare.
Under årets första månader ska även Anneli Sjöborg, före detta kultur- och fritidschef, delta i arbetet för att slutföra tidigare beslutade projekt och säkerställa en strukturerad överlämning.