Höganäs går med i nationell lässatsning
I sommar kliver Höganäs kommun in i den nationella satsningen Läsa äger, där sommarjobbande ungdomar får vara läsande förebilder för barn på kommunens fritidshem. Syftet är att skapa läsglädje och hålla uppe barns läskondition även när skolan tar paus. Samtidigt erbjuds ungdomar ett roligt och meningsfullt sommarjobb.
Forskning visar att många barn tappar i läsförmåga när skolan är stängd och för de barn som redan före sommaren tycker att läsning är svårt kan glappet bli ännu större när undervisningen gör uppehåll. Den nationella satsningen Läsa äger är ett initiativ som ska hjälpa barn att behålla sin läskondition under sommarlovet.
– Vi vill ge barn i Höganäs fler möjligheter att fortsätta läsa även när skolan är stängd. Att låta unga vara läsande förebilder skapar både inspiration och glädje i lässtunden, säger Camilla Jamakosmanovic, utvecklingsledare på utbildningsförvaltningen.
Inför sommaren kan ungdomar som är folkbokförda i Höganäs, och går i årskurs 9 eller 1-2 på gymnasiet, söka kommunens sommarjobb. "Läsa äger" på sommarfritids är ett av uppdragen som finns att ansöka till. Utifrån ansökningarna kommer jobben att matchas.
De ungdomar som anställs för läsningen kommer att få en introduktion i högläsning och hur man skapar lustfyllda lässtunder för yngre barn. Högläsningen kommer under sommaren att ske både i grupp och i mindre sammanhang. Det kommer även finnas utrymme för andra typer av läsrelaterade aktiviteter.
Medverkan i Läsa äger är en del av utbildningsförvaltningens långsiktiga lässatsning och även personal på kommunens fritidshem kommer att få en introduktion.

Läsa äger är ett läsfrämjande initiativ som startade 2018 i Botkyrka. Det har sin grund i internationella studier som visar att nästan varannan elev tappar i sin läsning under sommarlovet. Det drabbar främst de läs-sköra barnen. När höstterminen börjar har gapet ökat mellan den som har svårt med läsningen och den som tycker att läsningen går smidigt och lätt. Det kan ta tid att hämta igen lästappet.
Professor Linda Fälth vid Linnéuniversitetet är forskare inom läs- och skrivutveckling. Tillsammans med tre andra forskare följde hon projektet under första sommarlovet 2018. Elevernas läsförmågor kartlades både innan och efter sommaren. Resultatet visade att de elever som rapporterat att de kontinuerligt läst under lovet inte visade något sommarlovstapp, utan att ordavkodningen (läsförståelsen) hade förbättrats något för de elever som började i årskurs två efter sommarlovet.
Höganäs kommun blir år 2026 en av närmare 100 kommuner i Sverige som är anslutna till satsningen.
Här kan du läsa mer om Läsa äger: Läsa äger - ingen ska behöva stå utanför
Du som går i årskurs 9 eller 1-2 på gymnasiet kan söka sommarjobb inom kommunen. Du ansöker inom perioden 5 mars-12 april.
Det finns 200 olika sommarjobbsuppdrag och i ansökningsformuläret kan du bocka i flera alternativ Om du är intresserad av att arbeta med "Läsa äger" gör du så här:
- Gå till kommunens ansökan om sommarjobb.
- Välj kategorin ”Förskola/Fritids”.
- I fritextfältet skriver du att du vill jobba med läsning och högläsning på fritidshemmen inom Läsa äger.
Här kan du läsa mer om sommarjobben för ungdomar och här finns även länken för att ansöka: Sommarjobb för ungdomar - Höganäs kommun