Eric Ruuth firar 100 år – en vecka fylld av berättelser, musik och minnen
I hundra år har Eric Ruuth kulturhus varit en självklar samlingsplats i Höganäs. Den 25–30 maj bjuder vi in till jubileumsfirande som speglar byggnadens rika historia och levande nutid. En plats där generationer har mötts, utvecklats och skapat minnen för livet.
.jpg)
Under hela veckan öppnas Eric Ruuth upp för besökare att titta in i bygganden och ta del av såväl den gamla arkitekturen som dagens livfulla verksamhet. Från onsdag till fredag har dagarna olika teman med fokus på att prova-på kulturskolans utbud, se utställningar om husets historia och ta del av berättelser om vad Eric Ruuth betytt för folk som varit här genom åren. På lördagen blir det en stor jubileumsfest som avslutning på hela firandet!
Det är fri entré till alla arrangemang.
Programmet i korthet
Onsdag 27 maj – Prova-på-dag!
Är du nyfiken på musik, teater, dans eller skapande? Kom och testa kulturskolans utbud och träffa pedagogerna.
Torsdag 28 maj - Utställningspremiär
Vi öppnar upp jubileumsutställningarna och du kan ta del av Eric Ruuths rika historia.
Fredag 29 maj - Återvändardagen
Följ med på vandring, filmvisning och samtal och ta del av vad Eric Ruuth har betytt för folk som har varit här genom åren. Det blir också världspremiär för filmen "100-åringen som inte försvann" och loppis med gamla Eric Ruuth prylar.
Lördag 30 maj - Jubileumsfirande!
Finaldagen fylls av firande och framträdanden från lunchtid till sent inpå kvällen. Om allt går som planerat bjuds det också på 100 meter lång jubileumstårta!
Plats: Eric Ruuth kulturhus, Långgatan 50 i Höganäs
Läs mer och ta del av hela programmet här Öppnas i nytt fönster.