Berthas kiosk har öppnat – ett säkert sommartecken
Vi vet att många har väntat och i måndags öppnade Berthas kiosk. Som vanligt är det deltagare i daglig verksamhet som står bakom luckan och säljer glass i stora lass.

På premiärdagen var Josefin Nilsson en av dem som serverade mjukglass, kulglass och vanlig pinnglass. Solen sken dagen till ära och många kunder hittade dit direkt.
Att sälja glass på Berthas är en populär sysselsättning på daglig verksamhet, och många får möjligheten i det schema som har gjorts. Josefin berättar att hon arbetar i tillverkningen på Bruksgatan annars – men sommaren på Berthas vill hon inte missa. Hon kommer till och med att bryta semestern för att gå in och jobba några dagar.
– Här får man träffa mycket folk och det är en bra gemenskap. Det är kul att vi får synas, säger hon.
Handledarna Anna Wihlborg och Tina Johansen berättar att Josefin brukar få beröm för sitt kundbemötande.
– Man ska vara trevlig och glad, säger Josefin och lägger till att man inte får vara för snål heller när det gäller glassens storlek.
I kiosken på Lerbergsvägen är stämningen uppsluppen och de har flera nyheter att berätta om. Som att antal smaker på kulglass har utökats rejält, att de nu kan doppa glassen i smält choklad och att det även finns gluten- och mjölkfria våffelstrutar. Däremot har de slutat sälja godis och chips – för det var det nästan ingen som köpte ändå.
– Vi satsar på glassen i stället och ska även göra en egen DV-glass, men vi har inte kommit fram till hur den ska se ut ännu, säger Josefin.
När är kiosken öppen?
Kiosken är öppen alla helgfria vardagar klockan 13.00-18.00 (stängt midsommarafton) till och med den 21 augusti.
Berthas kiosk ligger på Lerbergsvägen 111 i Höganäs.