Rekreationsområde på Tjörröd

Ett helt nytt område som bjuder in till aktivitet och möten mellan människor i naturen tas fram vid Skjutbanevägen på Tjörröd.

Höganäs kommun och NSR har kommit överens om att kommunen ska få utveckla platsen som idag är Tjörrödstippen till ett rekreationsområde.

Ett rekreationsområde är ett område avsett för aktivitet och att träffas, till exempel för att vandra, leka, ha picknick, grilla, cykla, bada, fiska. Den 20:e mars 2024 skrev kommunen och NSR på en gemensam avsiktsförklaring som fastställde inriktningen för platsen.

Under våren 2024 genomfördes en workshop med aktörer från kommunen och föreningar vilket ledde fram till flera förslag på aktiviteter och saker på platsen. För att ta del av vad invånarna önskade att se på platsen bjöd kommunen in till en medborgardialog från 4 november till 4 december 2024.

Resultat av medborgardialogen

Under medborgardialogen var där ett flertal gemensamma synpunkter och önskemål som lyftes fram av deltagarna.

De aktiviteter som det fanns störst intresse av var mountainbike, pulkabacke och vintersport, löpspår, vandringsled, utkikstorn och frisbeegolf.

Andra aspekter som ansågs vara extra viktiga för deltagarna var tillgång till toalett och sittplatser, soptunnor samt att det ska vara rent och snyggt och trygga anslutningar för cyklister och fotgängare. Lika viktigt ansåg man det vara med en plats för aktiviteter och för att kunna umgås, något för yngre barn såväl som äldre, möjligheter till avkoppling och lugna platser och belysning.

Vi kommer att beakta åsikterna som kom in genom medborgardialogen när vi väljer vad vi ska jobba vidare med.

Utöver förslagen på aktiviteter och vad som bör finnas på platsen fick vi även in många bra namnförslag. Efter överläggande från juryn valdes Kullapark till det vinnande namnet, som vi kommer att jobba vidare med.

Etapp 1 avser den norra halvan av tippen och är idag sluttäckt. Arbetet med sluttäckningen av etapp 2, som avser området söder om etapp 1, är påbörjat och beräknas vara färdigt år 2030.

Utvecklingen till rekreationsområde kommer till en början gälla etapp 1. Återvinningscentralen i den sydöstra delen och lakvattendammarna i väster kommer att vara kvar på platsen. Den nuvarande trädgårdsdeponin kommer att flytta från området som blir etapp 2 till en yta söder om återvinningscentralen.

Avsikten med utvecklingen är att området ska bli en plats som motiverar till ökad aktivitet samtidigt som NSR kan tillgodose kraven för efterbehandling och vattenrening. Förutom detta vill vi också att platsen ska gynna biologisk mångfald, till exempel genom att bidra med mat och boplatser för pollinatörer.

En stor grönyta uppdelad i två etapper. Etapp ett och etapp två. Till vänster om grönområdet och etapperna ligger två dammar. Under etapp två ligger även en återvinningscentral. 
Vid frågor kontakta oss på: kommunen@hoganas.se Senast uppdaterad: