Ny badbrygga vid Kvickbadet

Höganäs kommun arbetar kontinuerligt med att förbättra Kvickbadet i Höganäs. För att fler ska kunna bada samtidigt utan trängsel planerar stadsmiljöavdelningen att anlägga en ny badbrygga cirka 200 meter söder om småbåtshamnen.

Höganäs tätort växer och vi blir fler kommuninvånare bland annat i samband med utbyggnaden av Folkparken- och Julivallsområdet och det nya bostadsområdet vid Tornlyckan. Den nya badbryggan är en del i att möta det behovet av badmöjligheter

Bryggan ska bli drygt 200 meter lång och cirka 3 meter bred. Höjden på bryggans golv blir ungefär 2,4 meter över normalvatten och överkanten på räcken når cirka en meter högre. På mitten och längst ut byggs soldäck och trappor ner till vattnet. Vattendjupet är ungefär 0,6 meter vid mitten och ungefär 1,8 meter längst ut.

När bryggan anläggs kommer pålar att slås från en arbetsplattform (pråm med ben som kan ställas på botten) och/eller från fordon som kan köra på botten. Överbyggnaden kommer troligtvis att byggas sektionsvis från stranden och utåt.

Tisdplan

Vår 2025

Markarbeten som att forma murar, gjuta ramp till bryggan, byggnation av trädäck och att städa och ställa iordning marken så det är fint och säkert inför sommaren.

Sommar 2025

Ett villkor för att bryggan ska byggas är att grumlande arbete som pålning och arbete med maskin på havsbotten ska utföras mellan månaderna oktober och april. Arbetet med den nya bryggan pausas därför under maj till september.

Höst och vinter 2025

Arbetsplatsen kommer inhägnas och arbetet med pålning i vattnet, gjutning och slagning påbörjas. Färdiga byggsektioner kommer lyftas ut i havet och vi kommer montera balkar på badplattformar. Två stycken badplattformar kommer även att platsbyggas.

Vår 2026

Elarbeten med belysning på bryggan kommer genomföras. Badtrappor och säkerhetsutrustning kommer även komma på plats innan det är dags för slutbesiktning.

Sommar 2026

Bryggan står klar till badsäsongen.

Bakgrund

Vad har hänt tidigare?

  • Kommunen har upphandlat en byggentreprenör, Lassen Construction AB Malmö.
  • Mark- och Miljööverdomstolen ger inte prövningstillstånd. Mark- och Miljödomstolens tidigare positiva beslut gäller därför.
  • Mark- och Miljödomstolens beslut har överklagats. Beslutet ska därför vandra vidare till Mark- och Miljööverdomstolen.
  • Mark- och Miljödomstolen har tagit beslut i ärendet, kommunen får anlägga en brygga i enlighet med ansökan samt göra de arbeten som behövs för att kunna brygga bryggan.

Påverkan, effekter och konsekvenser av badbryggan beskrivs i MKB , 2 MB, öppnas i nytt fönster.. Mänsklig aktivitet i form av ökat antal badare kan komma att påverka det marina livet till exempel ålgräs. Även förändrade ljusförhållanden genom skuggning kan påverka vegetationen i vattnet under bryggan.

De förbättrade badmöjligheterna kommer att stärka riksintresset för friluftsliv.

Kontaktperson för frågor:

Magnus Svederberg, Stadsmiljöavdelningen
Epost: kommunen@hoganas.se
Telefon: 042-33 71 00
Postadress: Höganäs kommun, 263 82 Höganäs

Vid frågor kontakta oss på: kommunen@hoganas.se Senast uppdaterad: