Cheaper Mulligans är Årets UF i Höganäs

Vi säger stort grattis till Cheaper Mulligans som tog hem titeln Årets UF i Höganäs kommun. På andra plats kom TIKI UF och på tredjeplats kom Kullapussel UF. Priserna delades ut på Företagarfrukosten på Arilds Vingård idag.

Under läsåret har rekordmånga UF-företag startats upp på Kullagymnasiet. 55 elever med 18 olika företag konkurrerade detta år om den åtråvärda titeln Årets UF i Höganäs och de prissummor som Företagarna i Höganäs bidrar med.

Alla elever har gjort ett fantastiskt arbete med sina företag under året, men de tre företag som har utmärkt sig särskilt var de som deltog under företagarfrukostens prisutdelning. Här kommer en presentation av dem.

Plats nr 1 - Cheaper Mulligans UF

Med återvinning av golfbollar kammade Eddie Ahnelöv, Olle Karlsson och Jonathan Busk hem titeln Årets UF i Höganäs och med den en vinstsumma om 4 000 kronor.

Nominering:
”Årets UF-företag i Höganäs kommun bottnar i deras eget intresse och passion för produkten som ledde till att de identifierade ett behov på marknaden.Detta företag har varit aktiva med sin marknadsföring, vilket har resulterat i en stark närvaro och engagemang från deras målgrupp. Genom att effektivt använda sina sociala medier har de lyckats bygga en lojal kundbas och sprida sitt budskap. Dessutom har de jobbat fram en professionell webshop som gör det enkelt för kunder att köpa deras produkter/tjänster. Denna kombination av innovation, hållbarhetstänk, marknadsföringsstrategi och digital närvaro gör dem till vinnare idag.”

Plats nr 2 - TIKI UF

Med möbler tillverkade av lastpallar knep Theodor Ekelund, Elias Jerring, Victor Östberg och Kevin Mosen en andraplats och en vinstsumma om 2 500 kronor.

Nominering:
”Detta företag har anpassat sin affärsidé efter marknadens behov och sitt egna intresse för produkten. De har varit ihärdiga hela läsåret och de har även utvecklat produkten löpande för att möte målgruppen. Eleverna bakom detta UF-företag är ett gäng sprudlande entreprenörer och vi är helt övertygade om att ni kommer att se dem som framtidens företagare på här på Kullahalvön.”

Plats nr 3 - Kullapussel UF

På tredjeplats hamnade Jonatan Andersson och Hugo Andersson och de fick en vinstsumma om 1 500 kronor.

Nominering:
”Detta UF-företag har tagit fram en lokal produkt. En affärsidé som uppmuntrar till gemenskap utanför den digitala världen. När dessa elever har mött motgångar har de briljant navigerat sig förbi dem och fortsatt nå sina högt uppsatta mål. Detta företag har bara sett början på deras förtagsresa, vyerna, motiven och möjligheterna är oändliga. ”

Juryn i Årets UF

Deltagarna i juryn som hade den svåra uppgiften att utse pristagare var:
Emil Lennartsson, Swedbank
Mattias Carlsson, rektor Kullagymnasiet
Anna Nilsson, näringslivschef i Höganäs kommun
Simon Andersson, ordförande Företagarna Höganäs

Läs mer om UF här: Ung företagsamhet på Kullagymnasiet

Vid frågor kontakta oss på: kommunen@hoganas.se Senast uppdaterad: